náš jídelníček

tak ten je opravdu velmi pestrý...můj manžel lamentuje, že také velmi drahý, hlavně v zimě kdy není tráva a zelenina je drahá.

Velmi důležitý je pro morčátka totiž přísun vitamínu C, který si sami neumí vyrobit. Pokud ho mají nedostatek jsou náchylná k nemocem.

Vitamín C je v trávě, milují pampelišky a to i květy. V senu obsažen není. Velké množství ho obsahují papriky, dávám je svým morčátkům každý den. Také třeba brokolice, nebo třeba petrželka. Na jaře suším kopřivy a v zimě jim je přidávám k senu. Také obsahují vitamín C.

Zcela potřebné pro každé morčátko je spořádat hromadu sena každý den kvůli správnému trávení a to i v době kdy jí trávu. K senu je nutná i voda, tu mám v pítkách. Moje morčátka ale pijí velmi málo - vláhu získávají ze zeleniny a tak se mi vitamin C rozpouštěný ve vodě příliš neosvědčil.

Takto krmím svá morčátka každý den:

ráno:  zelenina nebo ovoce (cokoliv vás napadne kromě brambor, exotiky, nadýmavé v menším množství) z citrusů jim chutná pomeranč...

přes den: nonstop seno, trocha granulí pro morčata do misky (nevhodné je klasické zrní, neumí ho dobře trávit), ovesné vločky -  pozor na tloustnutí, jsou to kalorické bomby. Občas jim udělám radost i tvrdým rohlíkem (o vhodnosti pečiva se vedou letité spory, mým chlupáčům rohlík chutná a žádný problém se za několik let chovu nevyskytl, nicméně jim nic nepřináší a tak ho mají opravdu jen vyjímečně)

Může být i větev stromu, smlsnou si na listí, hlodají tvrdé větvičky (pozor na jedovaté druhy)

na večer: tráva, hlavně pampeliškové listy i květ, mají rádi i květ sedmikrásek, lístky malin, ostružin či jahod. V zimě, kdy není tráva dávám opět kousek zeleniny.

gurmáni